Mnichovský atentát – blízkovýchodní válka pod vlajkou s pěti kruhy

Olympiáda v Mnichově, zdá se, nebude nikdy tou radostnou sportovní událostí. V roce 1936, kdy se v tomto hlavním městě německého Bavorska konala poprvé, byla v podstatě okázalou ukázkou nacistického režimu. A i přesto, že zde zvítězil černoch (Jesse Owens), což Hitlerovi jistě nebylo po chuti, nemohli se jí například zúčastnit židovští sportovci.
V roce 1972, kdy se zde konaly druhé letní Hry, se již zástupci Izraele účastnili. Ale ani tentokrát to nedopadlo dobře. Konflikt, který probíhal již od vyhlášení vzniku tohoto státu v roce 1948, se totiž přenesl do dějiště olympiády.
židovský hřbitov
Palestinci, kterým nebylo dovoleno sestavit vlastní výpravu (neboť Palestina nebyla oficiálním členem Mezinárodního olympijského výboru), začali v červenci plánovat zvrhlý útok na izraelskou družinu. Podporu jim při tom podle vyšetřovatelů poskytly Sýrie a Libye.
Teroristé využili nízkého stupně ostrahy. Ta byla neozbrojena, jelikož nikdo netušil, že by mohlo k podobnému útoku dojít. Za pomoci několika členů americké výpravy, kteří nevědomky pustili zmíněné do areálu, ráno ve 4:30 obsadili útočníci komplex apartmánů v Conollystrasse 31.
olympic stadion
Židovští zajatci byli vězněni v jednom z pokojů. Při pokusech o obranu či útěky se jim podařilo některé z teroristů zranit. Cílem únosců bylo propuštění více než dvou stovek palestinských vězňů. Podle jejich podmínek, pokud se tak nestane do 9 hodin ráno, bude každou hodinu zastřeleno jedno rukojmí.
Požadavky teroristů se po vyjádření Goldy Meirové, která odmítla propuštění, jelikož Izrael teroristům neustupuje, změnily. Žádali transport na letiště a tam připravený Boeing 727, kterým měli odletět do Egypta. Čas získaný vyjednáváním využili němečtí policisté k přípravě komanda, které mělo za úkol zaútočit za každou cenu. To se také stalo. Při útoku ale nastala nepřehledná situace a všech devět zbylých zajatců bylo usmrceno.
Reakcí izraelské tajné služby Mosad byla operace Boží hněv, během níž byli usmrceni všichni, kteří se na atentátu podíleli.