Jak a čím oplotit pozemek?

Plot se stává první věcí, které si kolemjdoucí všimne na vašem domě. Jeho provedení může být různé. Jsou ploty obyčejné, pletivem vyplétané, různé živé ploty, ale i ploty neobvyklé, například ručně dělané.

 

U starších domů naleznete převážně klasické pletivové ploty, které jsou také nejlevnější variantou ohraničení pozemku.

 dřevěná ohrada
Pletivo čtyřhranné – pozinkované nebo poplastované, které není až tak náročné na údržbu.
Pletivo svařované – kvalitnější materiál, který je vhodný především pro majitele domů se psy, jelikož spoje jsou svařeny. Pletivo se tedy nerozplétá a domácí mazlíček si s ním tak snadno neporadí.


U novostaveb se stále častěji objevují ploty ze ztraceného bednění.

 
Ztracené bednění neboli šalovací tvárnice se nejčastěji používá při stavbě základů. V poslední době se však začíná těšit stále větší oblibě při vytváření skalek a oplocení.

Mezi výhody tohoto materiálu patří především odolnost vůči vlivům počasí (teplo, mráz). Funguje také skvěle jako protihluková bariéru, pokud se váš dům nachází u větší silnice.
pletivo

Pokud se vám nejedná přímo o funkčnost plotu, ale kladete důraz na estetično, můžete se rozhodnout například pro plot živý.

 
Živý plot je plot, který tvořen z okrasných dřevin. Je o něj potřeba každoročně pečovat a udržovat jej zastřiháváním.

 

Jaké jsou vhodné dřeviny?

· Meruzalka Alpská – dorůstá do výšky 1,5m a je mrazuvzdorná

· Tuje – ochrání váš pozemek před zvědavci až do výšky 3m. Jsou též mrazuvzdorné a celkem nenáročné.

· Tis

· Cypřiše

· Bobkovišeň

· Mahon

 živý plot u cesty

Aby se váš živý plot mohl stát něčím, co budou lidé obdivovat, je nutné jej dvakrát až třikrát ročně zastřihnout. Koncem zimy, koncem jara a koncem léta je ten správný čas na tento úkon.


Dalšími variantami oplocení mohou být různé sloupky ze slisovaných plastů či okrasné kované ploty, které jsou však finančně o něco nákladnější.